W ostatnich latach technologia rozwinęła się we wszystkich dziedzinach życia społecznego, nawet do tego stopnia, że korzystamy z niej, by pójść do toalety; i nie jest to nic złego, jest to fascynujące, ponieważ w pewnym stopniu pomaga w rozwiązywaniu problemów życia codziennego i zwiększa wydajność nauki, pracy czy produkcji.
Jednak w przypadku dzieci technologia tak bardzo wkroczyła w ich życie, że mogą one spędzać całe godziny przed ekranem, zapominając o tym, co dzieje się na zewnątrz; technologia przestała być rozrywką czy hobby, a stała się stałą czynnością wykonywaną przez cały dzień, która może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych dziecka, o których będzie mowa poniżej.
Dlaczego korzystanie z technologii ma wpływ na wzrok dziecka?
Problemy ze wzrokiem są jedną z głównych konsekwencji siedzenia przez dziecko przed monitorem przez wiele godzin dziennie. Telefon komórkowy lub inne urządzenie z ekranem stało się najczęściej używanym urządzeniem w życiu codziennym, a obecnie od najmłodszych lat odwraca się uwagę dzieci, oglądając kreskówki lub filmy animowane, aby je uspokoić.
Rodzice traktują je jako alternatywę, by odwrócić uwagę dzieci i uspokoić je, co jednak odbija się na ich zdrowiu wzroku już od najmłodszych lat, ponieważ szkodliwe jest korzystanie z nich przez długie godziny, które nie przynoszą żadnych korzyści edukacyjnych.
Wpatrywanie się w ekran przez zbyt długi czas powoduje patologie, które mogą objawiać się zwykłym dyskomfortem lub nawet uszkodzeniem rogówki, ponieważ niebieskie światło z ekranów ma krótką długość fali, a rogówka lub soczewka krystaliczna nie są w stanie go zablokować.
Powoduje to degenerację siatkówki z powodu braku cząsteczek siatkówki, które rozpuszczają się pod wpływem długotrwałej ekspozycji na światło niebieskie i uwalniają substancję chemiczną, która zabija komórki fotoreceptorów wyczuwające światło i komunikujące się z mózgiem, a następnie nie regenerują się.
Jakie urządzenia technologiczne mają największy wpływ na wzrok dzieci?
Dzieci są zanurzone w świecie cyfrowym, dlatego normą stało się posiadanie przez nie w bardzo młodym wieku smartfonów, tabletów, konsol do gier wideo, a nawet sprzętu do wirtualnej rzeczywistości. Jednak wszystko, co zawiera światło niebieskie i nie zawiera filtrów ochronnych, może pogorszyć wzrok dzieci, które nie osiągnęły jeszcze prawidłowego rozwoju nerwu wzrokowego i prawidłowej wielkości gałki ocznej, co następuje średnio w wieku 10 lat; dlatego do tego wieku należy dbać o wzrok dzieci.
Jakie problemy ze wzrokiem mogą mieć dzieci korzystające z technologii?
Stałe bóle głowy lub swędzenie oczu to główne oznaki, że dziecko ma problemy ze wzrokiem, co zwykle jest związane z korzystaniem z technologii. Oto najczęstsze schorzenia.
Miopia.
Początkowo sądzono, że krótkowzroczność jest spowodowana dużym wysiłkiem związanym z ustawianiem ostrości wzroku w celu obserwowania niewielkich odległości, co powodowało skurcz i oszołomienie oka, które patrzyło tylko na tę odległość i zamazywało ostrość tego, co znajdowało się daleko.
Podczas grania na tablecie lub w grę wideo, gdy oczy nadwyrężają się na krótkich dystansach, ignorują one wszystko, co można zobaczyć w polu widzenia peryferyjnego, koncentrując się tylko na tym, co znajduje się przed nimi. W zależności od stopnia zaawansowania choroby, można ją poprawić i skorygować za pomocą okularów, soczewek kontaktowych lub zabiegu chirurgicznego.
Suche oko.
Kiedy dzieci koncentrują się na wpatrywaniu się w ekran przez długie godziny, zapominają o ważnej funkcji: mruganiu. Prowadzi to do braku łez, co z kolei powoduje brak nawilżenia oczu.
Zmęczenie oczu.
Zmęczenie oczu lub przemęczenie wzroku jest zwykle spowodowane wysiłkiem i napięciem wywołanym w oczach, które powoduje zaczerwienienie, suchość, swędzenie, niewyraźne widzenie i ciągłe bóle głowy spowodowane jasnością urządzeń technologicznych, z których korzystamy na co dzień.
Jak dbać o wzrok dziecka w związku z nadmiernym korzystaniem z technologii?
Ograniczcie czas korzystania z ekranu do nie więcej niż jednej godziny dziennie w przypadku dzieci w wieku 2-6 lat. Potem mogą one korzystać z niego częściej, ale należy monitorować ich codzienne korzystanie z niego, tak aby miało ono przede wszystkim charakter edukacyjny.
1. Dzieci poniżej 2. roku życia nie powinny korzystać z ekranów cyfrowych.
2. Patrzeć na monitor przez 20 minut, następnie odpocząć przez 20 sekund.
3. Nie należy korzystać z telefonu komórkowego ani tabletu w łóżku, tuż przed zaśnięciem,
4. Więcej zajęć na świeżym powietrzu.
5. Częste wizyty u odpowiednich specjalistów w zakresie zdrowia wzroku.Pamiętaj, że w okresie wzrostu bardzo ważne jest zwracanie uwagi na to, co może zaszkodzić zdrowiu dziecka, a spędzanie dużej ilości czasu przy ekranach bez żadnych korzyści szkolnych może spowodować urazy oczu, które nie przyniosą dziecku żadnych korzyści intelektualnych. Nie poświęcaj więc czasu dziecka na rzeczy, które mogą mu na dłuższą metę zaszkodzić, reguluj jego aktywność, wszystko w nadmiarze jest złe, a czasem dla zaspokojenia zachcianki czy rozrywki wyrządzamy mu jeszcze większą krzywdę.