Podnośniki terenowe

      Podnośniki terenowe

 

              Podnośniki terenowe są rzadziej używanym sprzętem, aniżeli podnośniki standardowe zamontowane na podwoziu samochodu ciężarowego czy dostawczego. Tradycyjny sprzęt dźwigowy używa się do najróżniejszych celów. Ważne jest, aby nawierzchnia była stosunkowo dobrze przejezdna. Podnośniki terenowe nie mają problemu z pokonywaniem trudności.

              Nie straszne im zabłocone drogi i podmokłe nawierzchnie. Są to pojazdy wyposażone we własny napęd. Najnowsze urządzenia posiadają ekonomiczny mechanizm zasilania, co na terenach oddalonych charakteryzujących się trudnymi warunkami, ma dosyć istotne znaczenie. Podnośniki terenowe wyposażone są jak tradycyjne podnośniki, w długie, wysuwane przegubowo- teleskopowe ramię, na którego końcu umieszczony jest głęboki kosz. W zależności od wielkości urządzenia oraz celu prac, do jakich został skonstruowany, posiadają mniejsze – jednoosobowe lub większe – wieloosobowe kosze.

              Przeznaczenie tego rodzaju terenowych urządzeń dźwigowych jest niemal takie samo, jak ich pokrewnych maszyn, z tą różnicą, że mają różny system poruszania się. Nierzadko spotyka się podnośniki terenowe, które przemieszają się za pomocą gąsienic. Lekkie pojazdy mogą być wyposażone w gąsienice, które dzięki zastosowanemu surowcowi nie naruszają nawierzchni.