Nożycówka

      Nożycówka

 

              Popularnie zwana nożycówka to podnośniki nożycowe, które są urządzeniami na szeroką skalę stosowanymi w warsztatach mechanicznych i usługowo- naprawczych. Swą nazwą nawiązują do stalowej konstrukcji wyglądem przypominającym noże. Nożycówka to niewielka platforma, na powierzchnię której wjeżdża samochód i za pomocą hydraulicznego mechanizmu zostaje podniesiony wzwyż.

              Dzięki tym urządzeniem możliwe jest unoszenie pojazdów na określoną wysokość, tak by możliwe było wykonanie pomiaru diagnostycznego samochodów lub wszelkich prac naprawczych. Nożycówka największe zastosowanie odnajduje właśnie w warsztatach mechanicznych, ale także na terenie hal produkcyjnych lub magazynach fabrycznych, gdzie tego typu platformy, mogą unieść najróżniejsze maszyny.

              Podnośniki nożycowe odróżniają się od siebie głównie masą i możliwością udźwigu. Nożycówka może być montowana do powierzchni, na jakiej zostaje ustawiona, ale są także urządzenia, które mają własny napęd elektryczny lub spalinowy, są zatem pojazdami całkowicie samojezdnymi. Istnieją także podnośniki nożycowe wyposażone w kosz albo szeroki podest. Nie sposób wymienić wszystkie rodzaje nożycówek, konstruktorzy prześcigają się w pomysłach, aby każda z nich jak najbardziej ułatwiała naszą pracę.